Aká je úloha trénera

Mať svojho trénera v rohu počas zápasu je dôležitý aspekt, aby zápasník v zápase uspel. Nikdy som nechápal trénerov, ktorí posielajú svojich zverencov
na zápase s cudzími ľuďmi.(Samozrejme, nie vždy sa dá. Aj keď…) Treba chápať, že môžeš mať v rohu najlepšieho trénera sveta, ale ten ti môže poskytnúť maximálne tak všeobecné rady. On ťa nepozná, nevie ako si trénoval, čo si trénoval, čo si schopný spraviť v zápase alebo ako sa správaš v krízových situáciach. To sú veci, ktoré by mal vedieť hlavne tvoj tréner, ktorý ti venuje čas v príprave a ťa už pozná.
S ním nastavujete určitý game plan zápasu. On ti povie v rohu vhodné slová, keď sa začneš opúšťať. Človek, ktorý ti nerobil prípravu ti tieto veci neposkytne.

Ideálny vzťah medzi coachom a zápasníkom by mal fungovať ako playstation. Slová coacha sú joystick, ktorý ovláda fightera. Samozrejme na to musí mať nielen zápasník, ale aj coach určitú úroveň. Pretože coach aj keď vidí niektoré veci v zápase, ktoré by mohli fungovať, tak si musí uvedomiť koho coachuje a či je daný zápasník schopný danú vec či situáciu urobiť.To, źe mu to bude kričané 2 minuty dokola nič nevyrieši. Napr. keď ja vidím často krát z rohu v zápase ideálny priestor pre naskočené koleno (pretože, mne by to sedelo), tak to neznamená, že to budem radiť každému. Pretože sú ľudia, ktorých na zápas pripravujem, ale viem, že to v tom zápase nespravia nikdy.

Drvivú väčšinu prehier nášho klubu si beriem na tričko ja ako tréner. Pretože zápasník je moja “postavićka”, ktorú si formujem na tréningoch a ktorú ovládam počas zápasu. Keď môj zápasník nevládze, je to moja chyba. Buď som ho zle pripravil alebo som ho pretrénoval. (To že niekto netrénuje poriadne a tréner ho pošle do ringu, nah. Chyba trénera, že takého človeka pustil do zápasu) To, že v zápase môj zápasník dostáva bitku je buď chyba môjho gameplanu, mojich zlých rád alebo proste na súpera nemáme (Také zápasy by sa ale moc nemali brať) Tu nie je priestor na alibizmus. Zápasník je jednoducho zrkadlo klubu a trénera.

Zostrih zo sobotného zápasu Rastislav Klimáček v Taliansku, kde bol napojený na môj “Joystick” a súpera knockoutoval po tom, ako z rohu prišli rady “Naskoč koleno” a “Backfist”

HL KO Rasto