Čo je to Muay Thai?

victorygym trencin

Muay Thai v preklade thajský box pochádza z exotickej krajiny Thajsko. Je to bojové umenie, ktoré sa takisto nazýva aj ako “umenie ôsmych končatín”. Prečo? Pretože v tomto športe sa používajú techniky rukami, nohami, lakťami a kolenami. Priamo v Thajsku sa thaiboxu venujú už malé deti. Keďže tamojšia situácia nie je pre krajinu vyhovujúca a ľudia sú tam chudobní, tento šport využívajú ako získanie finančných prostriedkov pre svoju rodinu. Na Slovensku a vôbec v Európe je veľká rarita vidieť zápasiť malé deti (do 10 rokov), a keď sa takýto zápas uskutoční, väčšinou sú opancierované chráničmi.

Prečo vyskúšať práve thajský box?

Priaznivé účinky na organizmus

Cvičenie ako také je v optimálnej miere veľmi prospešné pre náš organizmus. Okrem iného spôsobuje lepšie prekrvovanie tela, zlepšuje imunitu a odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu, zrýchľuje metabolizmus (alebo zabraňuje jeho spomaľovaniu). Pravidelným trénovaním sa nám zvyšuje kondícia

Vysnívaná postava a zvýšenie sebavedomia

Pri thajskom boxe sa navyše rýchlo páli nadbytočný tuk, pretože je to veľmi komplexný šport, pri ktorom sa zapája veľké množstvo svalov na celom tele. Pri pravidelnom cvičení sa zamedzuje katabolizme (rozklad svalovej hmoty) a naše telo sa dokáže dostať do ideálnej formy. Čím viac kalórii spálime, tým viac sa približujeme k nášmu vysnívanému ideálu a zvyšujeme si svoje sebavedomie.

Atraktivita a rozmanitosť športu

Techniky thajského boxu spočívajú v kombinácii kickboxu, boxu a klinču. Toto spôsobuje veľkú rozmanitosť možných techník a kombinácií, a robia zo všedného telesného cvičenia atraktívny šport. Tréningy tým pádom nie sú na „jedno kopyto“. Skúsený tréner sa dokáže vyhrať s tréningovým plánom a spraviť veľmi zaujímavý koncept trénovania. Okrem toho sa jedná o jeden z najúčinnejších bojových športov, jeho techniky sa dajú efektívne využiť v sebaobrane. Treba mať však na pamäti, že zneužitie týchto schopností (vyrývanie a vyvolanie bitky) môže mať nepríjemné následky a robí zlé meno bojovým športom všeobecne.

Optimálne  množstvo adrenalínu akčnosti

Thajský box je kontaktný šport, pri ktorom atakujeme súpera s cieľom poraziť ho. Aj pri nekontaktnom tréningu sa pracuje väčšinou vo dvojici, čo dáva tomuto športu istú dávku adrenalínu a akčnosti. Koho bavia bojové športy, určite si príde na svoje.

Znižovanie stresu a odbúravanie zlej energie

Pokiaľ máte stresujúce zamestnanie, ťažkú školu, rodinné ťažkosti alebo iné problémy, prežívate určitú dávku stresu. Stres v optimálnej miere môže nášmu telu prospievať . No drvivá väčšina ľudstva prežíva stres nad túto mieru. A to sa potom môže prejaviť na našom psychickom zdraví- nervozita, poruchy sústredenosti, podráždenosť, poruchy spánku (insomnia), depresie atď. Tak ako potrebujeme fyzickú hygienu, takisto musíme myslieť aj na tú psychickú. Pokiaľ prežívame príliš veľa stresu, treba si ho niekde vybiť. Šport je ideálnym prostriedkom mentálnej hygieny. Človek sa zbaví negatívnych myšlienok, na chvíľu ho prestanú trápiť rutinné problémy. Dokáže sa sám seba prekonávať a to mu dáva dostatočnú pozitívnu energiu.